Organizator:

Kolejne ekowiaty już stoją przy poznańskich ulicach

Podziel się

Dach rozchodnikowy, który pokrywa ekowiatę, to 9 mkw zieleni w mieście, które pozwalają na zmagazynowanie w czasie deszczu nawet 90 l wody, obniżają zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. w otoczeniu wiaty, absorbują 7,3 kg CO2 rocznie, a w upalne dni obniżają temperaturę pod dachem wiaty o 3-5 °C.

Dzięki ekologicznej inicjatywie AMS i Grupy MTP w Poznaniu powstał pierwszy w Polsce system zielonych dachów na wiatach przystankowych. Projekt ma na celu zwiększenie liczby zielonych miejsc, które są niezbędne w oczyszczaniu powietrza w mieście. Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe, a dodatkowo, mając długi okres kwitnienia, są przyjazne m.in. dla pszczół.

Zielone przystanki, należące do City Marketingu z Grupy MTP, których operatorem na mocy podpisanej z Grupą MTP umowy jest AMS, są niezwykle istotnymi dla miejskiej infrastruktury rozwiązaniami typu nature-based solutions. Inspirowane naturą i wydajne ekonomicznie, dostarczają równocześnie korzyści ekologiczne, ekonomiczne
i społeczne, a także wspierają adaptację do zmian klimatu.

W Poznaniu zazielenią się dachy przystanków zlokalizowanych w najbardziej zurbanizowanych miejscach. Obecnie rozchodnik nasadzony został na 8 wiatach: 
L. poj.
Nazwa przystanku
Ulica 
Kierunek
1 HCP 28 Czerwca 1956 r. Dębiec
2 Małe Garbary Małe Garbary Solna
3 Pl. Bernardyński Pl. Bernardyński Garbary
4 Pl. Bernardyński Pl. Bernardyński Garbary
5 Rynek Łazarski Głogowska Hetmańska
6 Rynek Łazarski Głogowska Hetmańska
7 Rynek Łazarski Głogowska Most Dworcowy
8 Rynek Łazarski Głogowska Most Dworcowy

Do końca roku w stolicy Wielkopolski stać będzie 30 takich zielonych wiat m.in na przystankach: Zamek, Wrocławska, Fredry, Most Teatralny, Poznań Główny, Solna, Poznańska, Matejki, Zeylanda.