Organizator:

City Marketing stawia ekologiczne wiaty przystankowe w Poznaniu

Podziel się

Jeszcze tej wiosny wybrane wiaty przystankowe będą ekologiczne i bardziej „zielone”. Będzie to możliwe, ponieważ pilotażowo City Marketing razem z partnerem, firmą AMS działającą na rynku reklamy OOH, posadzi na nich rozchodnik.

Pierwsza tego typu instalacja została zrealizowana na wiacie na przystanku autobusowym Małe Garbary i ma charakter testowy. Jej zadaniem jest sprawdzenie elementów systemu zainstalowanego na dachu. „Zielona wiata” ma inną konstrukcję, przede wszystkim inny dach. Patrząc z góry, widać, że wewnętrzna powierzchnia dachu jest obniżona, dzięki czemu uzyskuje się biegnącą wzdłuż wszystkich krawędzi "ramkę", która umożliwia umieszczenie optymalnej grubości podłoża i jednocześnie ma zabezpieczać rośliny przed wypadnięciem czy zdmuchnięciem przez wiatr. Ale największa zmiana kryje się w konstrukcji wewnętrznej dachu, która musi przenieść dodatkowe obciążenie sięgające nawet 150 kg / m2.

Warto podkreślić, że projekt ekowiat, który wdrażamy w Poznaniu, będzie pierwszym w Polsce systemem zielonych dachów na wiatach przystankowych – mówi Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. – Wybierając lokalizację, pod uwagę bierzemy przede wszystkim otoczenie. Chcemy bowiem stawiać zielone wiaty tam, gdzie teren jest najbardziej zurbanizowany, gdzie występuje bardzo mało zieleni. Zakładamy, że w trzecim kwartale tego roku postawimy ok. 20 takich wiat – dodaje.

Do montażu mat rozchodnikowych, poza wspomnianym przystankiem Małe Garbary, dostosowane zostały wiaty przystankowe stojące w następujących lokalizacjach:

  • Plac Bernardyński (przystanek tramwajowy w kierunku centrum – dwie wiaty
    na tym przystanku)
  • Rynek Łazarski (dwa przystanki tramwajowe w obu kierunkach, na każdym
    są dwie wiaty – w sumie zazielenią się tu cztery wiaty)
  • HCP (przystanek tramwajowy w kierunku Dębca, jedna wiata)

Poznańskie wiaty przystankowe stają się coraz bardziej nowoczesne i funkcjonalne. City Marketing, należący do Grupy MTP, postawił już ponad 200 nowych wiat, a inwestorem zastępczym w tym procesie są Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wiaty wykonane są z aluminium, szkła i drewna. Mają kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem, oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Docelowo wiaty są wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, dzięki czemu łatwo sprawdzić rozkład jazdy po zmroku. Mają także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

Rozchodnik to niewielka roślina, która występuje na terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Posadzenie rozchodnika na wiatach jest ekologiczne, ponieważ to roślina, która poprawia mikroklimat, latem chłodzi, a zimą podnosi temperaturę, absorbuje też pyły i substancje szkodliwe. Rozchodniki magazynują również wodę opadową, zwiększając stopień retencji wody i jednocześnie odciążając kanalizację.