Organizator:

200 wiat w 2020 roku – deklaracja Grupy MTP i PIM-u podczas konferencji prasowej

Podziel się

Stoi na przystanku tramwajowym przy ul. Hetmańskiej, nazywa się „Rolna” i jest 150. wiatą przystankową wymienioną w 2019 roku przez City Marketing, należący do Grupy MTP. W tym roku w Poznaniu ma pojawić się nawet 200 nowych wiat. Dziś Grupa MTP i Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisały aneks do umowy dotyczący ich postawienia.

Wymiana wiat przystankowych w Poznaniu rozpoczęła się w lipcu 2019 roku. Przeprowadza ją City Marketing – marka należąca do Grupy MTP. Do 2025 roku na poznańskich przystankach ma stać 600 nowych wiat. Inwestorem jest Grupa MTP, inwestorem zastępczym – Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowe wiaty są większe od dotychczasowych, będzie ich też w mieście więcej. Pojawią się też na przystankach, na których do tej pory nic nie chroniło pasażerów przed deszczem i wiatrem. Na ich wymianie zyska estetyka Poznania – stare wiaty występowały w kilku modelach i były już wysłużone. Nowe wiaty pojawią się na terenie całego miasta. Niektóre platformy przystankowe zyskają kolejne wiaty – będą stawiane tam, gdzie jest dużo pasażerów i jedna wiata nie wystarcza, a warunki techniczne pozwalają na dostawienie kolejnej.

– Pod koniec tego roku co trzecia wiata na przystanku będzie już nowa i bardziej funkcjonalna. Zyska na tym estetyka miasta, a przede wszystkim pasażerowie komunikacji miejskiej – mówi Tomasz Kobierski, wiceprezes zarządu Grupy MTP. – Cały ten proces jest możliwy również dzięki udanej współpracy z ZTM i MPK – dodaje.

– Po dobrej współpracy przy stawianiu 150 wiat jesteśmy przekonani, że i w tym roku wygodne wiaty systematycznie będą zastępować stare albo pojawiać się w miejscach, gdzie do tej pory ich brakowało – mówi Marcin Gołek, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

30 nowych wiat, które staną w tym roku, wyposażonych będzie w ekrany ledowe. – Dadzą one możliwość szybkiego komunikowania się z mieszkańcami, np. informowania o zagrożeniach pogodowych czy utrudnieniach w ruchu – mówi Tomasz Kobierski.

Wiosną osiem już postawionych wiat się zazieleni. W marcu na ich dachach posadzony zostanie rozchodnik. To niewielka roślina, występująca terenach skalistych i piaszczystych. Jest odporna na różne warunki pogodowe, ma płytki system korzeniowy i łatwo się rozrasta. Latem chłodzi, zimą podnosi temperaturę, wyłapuje też drobne zanieczyszczenia powietrza.Zielone wiaty na razie są pilotażowym projektem. Stoją na przystankach przy pl. Bernardyńskim (dwie), Rynku Łazarskim (cztery), HCP i ul. Małe Garbary.