AKTUALNOŚCI

Nowe wiaty przystankowe w Poznaniu

15 lipca 2019

W Poznaniu rozpoczął się proces wymiany wiat przystankowych. Do końca 2019 roku zostanie wymienionych 150 wiat przystankowych. Proces jest koordynowany – zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania – przez Grupę MTP i należącą do niej markę City Marketing, odpowiedzialną za reklamę outdoorową.

Nowe wiaty charakteryzują się nowoczesnym designem. Są wykonane z aluminium, szkła i drewna. Konstrukcja ma kolor grafitowy z zielonymi akcentami. Typowa wiata posiada dach o szerokości blisko 200 cm, chroniący przed słońcem i deszczem oraz ściany boczne wykonane ze szkła, będące zabezpieczeniem przed wiatrem. Wiaty będą wyposażone w energooszczędne oświetlenie oraz podświetlaną gablotę informacji pasażerskiej, a także wygodną ławkę z oparciem wykonaną z drewna.

– Nowe wiaty zwiększą komfort pasażerów i jakość ich obsługi. Lepiej chronią przed deszczem i wiatrem i dzięki oświetleniu, pozwolą pasażerom korzystać z rozkładów jazdy nawet w nocy. Ich kolorystyka i konstrukcja spełnia wytyczne ZTM – mówi Bartosz Zeidler,  dyrektor grupy produktów odpowiedzialny za markę City Marketing.

Proces realizacji wiat stawia wiele wyzwań z uwagi na dużą różnorodność platform przystankowych. Różnią się one między sobą zarówno długością jak i szerokością, dlatego nie da się zastosować jednego modelu wiaty. To narzuca realizatorom konieczność pogodzenia wymagań dotyczących bezpieczeństwa ruchu pasażerów i funkcjonalności wiat.

– Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo pasażerów. Musimy zapewnić swobodne przejście dla rodzin z wózkami dziecięcymi i osób z niepełnosprawnościami, w tym korzystających z wózków inwalidzkich. Dlatego każda wiata jest dopasowywana do możliwości, jakie wynikają z uwarunkowań przestrzennych – podkreśla Zeidler.

Wąskie wiaty również są wyposażone w gablotę informacji pasażerskiej, oświetlenie oraz ławkę, ale z powodu ograniczeń przestrzennych, mogą mieć węższe ściany i dach.

Dwie pierwsze wiaty pojawiły się w ostatni weekend w przestrzeni miejskiej przy ulicy Grunwaldzkiej, na przystanku Drzewieckiego. Typowa szeroka wiata została postawiona na przystanku autobusowym. Natomiast testowa wąska konstrukcja stanęła na przystanku tramwajowym w kierunku Junikowa. W weekend trwały prace nad maksymalnym poszerzeniem dachu konstrukcji, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa pasażerów.

Równolegle trwa proces wypracowania optymalnego rozwiązania dla tak trudnych lokalizacji, a wszelkie ustalenia są konsultowane między ZTM, MPK a Grupą MTP. Po uzyskaniu niezbędnych opinii i modyfikacjach proces stawiania wiat na wąskich platformach rozpocznie się w drugiej połowie 2019 r.

Informujemy, że równocześnie w Poznaniu będą pojawiać się nowe wiaty na szerokich platformach przystankowych, które będą w większości lokalizacji większe niż dotychczasowe. Cały proces zakłada postawienie do 2025 roku 600 wiat oraz relokację wiat zmodernizowanych.